FANDOM


Here is a list of Australian Idol contestants.

ContestantsEdit

Name Age Hometown Season Finished
Mathew Chadwick 20 Gold Coast, Queensland 1 12th
Peter Ryan 27 Tabulam, New South Wales 1 11th
Cle Wootton 22 Perth, Western Australia 1 10th
Lauren Buckley 17 East Gosford, New South Wales 1 9th
Kelly Cavuoto 22 Adelaide, South Australia 1 8th
Rebekah LaVauney 25 Liverpool, New South Wales 1 7th
Levi Kereama 19 Brisbane, Queensland 1 6th
Rob Mills 21 Melbourne, Victoria 1 5th
Paulini Curuenavuli 20 Wiley Park, New South Wales 1 4th
Cosima De Vito 26 Perth, Western Australia 1 3rd
Shannon Noll 27 Condobolin, New South Wales 1 Runner-up
Guy Sebastian 21 Paradise, South Australia 1 Winner
Angie Narayan 26 Brisbane, Queensland 2 12th
Dan O'Connor 25 Mount Annan, New South Wales 2 11th
Amali Ward 16 New Town, Tasmania 2 10th
Emelia Rusciano 25 Adelaide, South Australia 2 9th
Daniel Belle 21 Sydney, New South Wales 2 8th
Ricki-Lee Coulter 18 Gold Coast, Queensland 2 7th
Marty Worrall 26 Kerang, Victoria 2 6th
Chanel Cole 26 Bega, New South Wales 2 5th
Hayley Jensen 21 Canberra, Australian Capital Territory 2 4th
Courtney Murphy 24 Perth, Western Australia 2 3rd
Anthony Callea 21 Point Cook, Victoria 2 Runner-up
Casey Donovan 16 Bankstown, New South Wales 2 Winner
Tarni Stephens 27 Brisbane, Queensland 3 13th
Chris Luder 26 Brisbane, Queensland 3 12th
Natalie Zahra 17 Innisfail, Queensland 3 11th
Laura Gissara 21 Melbourne, Victoria 3 10th
Roxane LeBrasse 22 Sydney, New South Wales 3 9th
Milly Edwards 17 Mount Eliza, Victoria 3 8th
James Kannis 19 Sydney, New South Wales 3 7th
Anne Robertson 22 Sydney, New South Wales 3 6th
Daniel Spillane 25 Brisbane, Queensland 3 5th
Dan England 21 Queensland 3 4th
Lee Harding 22 Frankston North, Victoria 3 3rd
Emily Williams 20 Inala, Queensland 3 Runner-up
Kate DeAraugo 19 Bendigo, Victoria 3 Winner
Joseph Gatehau 18 Ashcroft, New South Wales 4 12th
Reigan Derry 17 Maida Vale, Western Australia 4 11th
Klancie Keough 24 Richmond, Queensland 4 10th
Guy Mutton 29 Gold Coast, Queensland 4 9th
Lavina Williams 27 New South Wales 4 8th
Bobby Flynn 25 Byron Bay, New South Wales 4 7th
Lisa Mitchell 16 Albury, New South Wales 4 6th
Ricky Muscat 22 Werribee, Victoria 4 5th
Chris Murphy 30 Perth, Western Australia 4 4th
Dean Geyer 20 Melbourne, Victoria 4 3rd
Jessica Mauboy 17 Darwin, Northern Territory 4 Runner-up
Damien Leith 30 County Kildare, Ireland 4 Winner
Holly Weinert 20 Mildura, Victoria 5 12th
Brianna Carpenter 21 Brisbane, Queensland 5 11th
Lana Krost 17 Perth, Western Australia 5 10th
Mark Da Costa 28 Petersham, New South Wales 5 9th
Jacob Butler 25 Mount Gambier, South Australia 5 8th
Ben McKenzie 16 Gosford, New South Wales 5 7th
Daniel Mifsud 23 Mortdale, New South Wales 5 6th
Tarisai Vushe 20 Sydney, New South Wales 5 5th
Marty Simpson 20 Forresters Beach, New South Wales 5 4th
Carl Riseley 24 Sydney, New South Wales 5 3rd
Matt Corby 16 Cronulla, New South Wales 5 Runner-up
Natalie Gauci 25 Melbourne, Victoria 5 Winner
Jonny Taylor 22 Perth, Western Australia 6 12th
Brooke Addamo 17 Werribee, Victoria 6 11th
Tom Williams 16 Adelaide, South Australia 6 10th
Madam Parker 23 Beverly Hills, New South Wales 6 9th
Thanh Bui 25 Abbotsford, Victoria 6 8th
Sophie Paterson 23 London, England 6 7th
Roshani Priddis 21 Ashfield, New South Wales 6 6th
Chrislyn Hamilton 17 Scarborough, Queensland 6 5th
Teale Jakubenko 22 Yatala, Queensland 6 4th
Mark Spano 26 Brighton, Victoria 6 3rd
Luke Dickens 25 Young, New South Wales 6 Runner-up
Wes Carr 26 Bondi, New South Wales 6 Winner
Ashleigh Toole 18 Central Coast, New South Wales 7 12th
Casey Barnes 30 Tasmania 7 11th
Sabrina Batshon 24 Rhodes, New South Wales 7 10th
Tim Johnston 28 Newcastle, New South Wales 7 9th
Scott Newnham 20 Melbourne, Victoria 7 8th
Kim Cooper 21 Melbourne, Victoria 7 7th
Kate Cook 26 Lowood, Queensland 7 6th
Toby Moulton 30 Melrose, South Australia 7 5th
Nathan Brake 17 Guildford, New South Wales 7 4th
James Johnston 19 Wingham, New South Wales 7 3rd
Hayley Warner 18 Sydney, New South Wales 7 Runner-up
Stan Walker 19 Melbourne, Victoria 7 Winner
Australian Idol

Seasons: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7
Winners: Guy Sebastian (2003) | Casey Donovan (2004) | Kate DeAraugo (2005) | Damien Leith (2006) | Natalie Gauci (2007) | Wes Carr (2008) | Stan Walker (2009)
Runners-up: Shannon Noll (2003) | Anthony Callea (2004) | Emily Williams (2005) | Jessica Mauboy (2006) | Matt Corby (2007) | Luke Dickens (2008) | Hayley Warner (2009)
Third placers: Cosima De Vito (2003) | Courtney Murphy (2004) | Lee Harding (2005) | Dean Geyer (2006) | Carl Riseley (2007) | Mark Spano (2008) | James Johnston (2009)
Lists: List of all contestants | List of songs performed on Australian Idol
Categories: Category:Australian Idol | Category:Australian Idol participants